Lze vůbec bojovat proti šikaně ve školách a agresivitě dětí?

30. 09. 2008 19:41:11
Možná se Vám zdá, že si na mušku beru témata, kterým vůbec nerozumím a do kterých nemám co mluvit. Možná máte pravdu, ale neodpustím si napsat vlastní názor na téma šikany a agresivity současných dětí.

Řeknu Vám po pravdě, že dnes bych do školy chodit nechtěla. Ne kvůli učení, ale kvůli spolužákům. Když čtu a vidím, co vyrůstá z našich dětí, jímá mě děs. Začnu šikanou. Kdo nezažil, jaké je to být v kůži ponižovaného dítěte, nepochopí. Před dvaceti lety, kdy jsem byla žačkou sedmé třídy základní školy, jsem si šikanu zažila a řeknu vám, že bych to nepřála ani svému nepříteli. Byla jsem v roli toho "chudáka", na kterého si zasedli spolužáci. Konkrétně pět kluků na jednu holku !!!! Díky bohu, že tehdy neexistovalo, že děti nosily do škol nože a tak, protože by to skončilo asi mnohem hůř. Tehdy to skončilo"jen" pěstí do břicha a sprostými nadávkami. Ale i to způsobilo, že jsem se bála chodit do školy. A jak jsem to tehdy vyřešila? Vše jsem řekla rodičům, ti zašli za ředitelkou a já po dlouhé době měla klid, protože to byla velká aféra. Pak už si nikdo nedovolil na mne ani sáhnout.

Když si představím, že bych chodila do školy dnes, asi bych skončila někde zkopaná na ulici, hůře s nožem v břiše. Stále přemýšlím o tom, proč jsou děti tak zlé a agresivní? Mnozí namítnou, že se jedná o klukovské blbosti. Nepovažuji však za blbost, když někdo způsobuje druhému bolest a trauma. Proč šikana dnes bují jak houby po dešti? Myslím si, že se rodiče dnes mnohem více věnují kariéře než svým dětem a hlavně si myslí, že jejich dítě je svaté a mnohdy odmítají přijmout, že jejich dítě je prostě "grázl", který se vyžívá v týrání ostatních. A pokud je dotyčný rodič navíc dostatečně zámožný a třeba sponzoruje školu, tak má jeho dítko automaticky imunitu. Navíc se pachatelům nemůže nic stát, mnohdy jim není ani 15 let a učitelé také moc nezmůžou.

A jak z toho ven? Chce to od mala dětem vštěpovat, že se druhým prostě neubližuje, i když jsou slabší nebo odlišní a od mala jakékoliv náznaky takovéto agresivity trestat. A pokud už šikana na škole propukne, tak ji všemi silami nemilosrdně potlačit. Klidně vyloučením ze školy nebo trestním stíháním. A proto jsem také pro snížení trestní odpovědnosti na 13-14 let. Když mají dost rozumu ubližovat ostatním, tak by si také za svoje chování měli nést odpovědnost. Pro mě je ten, kdo šikanuje, obyčejný zbabělec, který si léčí vlastní komplex méněcennosti.

Takže vážení rodičové, jste si jisti, že vaše dítě nešikanuje ve škole své spolužáky????

Autor: Alena Pražáková | úterý 30.9.2008 19:41 | karma článku: 18.87 | přečteno: 1521x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Radomil Bábek

Digitalizace státní správy? Fraška po česku

Ministryně Nováková se chlubí, že „Digitalizací státní správy dochází k snižování administrativní zátěže.“ To ovšem zní většině podnikatelů a živnostníků jako provokace.

16.2.2019 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Za vyhození šéfredaktora rozhlasu anticena - od filmařů

V politice je celkem běžné zpochybňovat jednání a činy druhých jenom proto, že jde o politické rivaly, přestože se zachovali příkladně.

16.2.2019 v 8:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Ladislav Kováčik

K diskusii o diskusiách (na internete)

Pán Václav Klaus mladší nám odštartoval zaujímavú diskusiu na tému príspevkov na internete, zvlášť na sociálnych sieťach. Tak skúsim túto diskusiu aj ja "obohatiť" o nejaké postrehy.

15.2.2019 v 22:39 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 158 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jazykové poučení z jedné diplomatické rozepře

Kontroverze, kterou vyvolal ve Varšavě izraelský premiér Netanjahu kvůli obvinění Poláků z kolaborace s nacisty, si poměrně obšírně všimla i česká média. Byla to ovšem trochu bouře ve sklenici vody. A poučení?

15.2.2019 v 20:56 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 463 | Diskuse

Karel Ábelovský

Rómové nebo cikáni, jak je to tedy správně - more?

... jo, jo, někdy se lidé neshodnou ani na celkem jednoduchých věcech, a to tím spíš, když se jich to vlastně ani moc netýká ... takže, rómové nebo cikáni? Co je tedy správně? Možná obojí, možná je všechno špatně, kdo ví?

15.2.2019 v 14:07 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 948 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1040
Ahoj, jsem Alena z Prahy, křtěná Vltavou. Je mi 33 let, zajímám se o počítače, techniku, ale i věci mezi nebem a zemí. Snad se budou mé články líbit

Najdete na iDNES.cz